Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów

pl. Grunwaldzki 47

Kontakt (Sekretariat)
Bożena Szczepańska, sam. referent phone fax 71 320-5365 email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
inż. Monika Błaszkiewicz, samodzielny referent phone 71 320-5365 email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kierownik
dr hab. Jarosław Popiel, prof. uczelni
phone 71 320-5360

Dane kontaktowe pracowników

Struktura Katedry

Doktoranci
lek. wet. Paulina Drobot phone 71 320-1057 email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lek. wet. Marcin Michałek email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lek. wet. Joanna Niewiadomska
lek. wet. Kacper Nowak
lek. wet. Karolina Owisińska-Schmidt email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lek. wet. Barbara Szczepankiewicz email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lek. wet. Marta Rykała

Profesor emerytowany
prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń phone 71 320-5360, 71 320-1014

Wykaz przedmiotów realizowanych przez jednostkę dla kierunku „weterynaria”
Przedmioty obligatoryjne: (Rok/Przedmiot/semestr)
III/Diagnostyka kliniczna i laboratoryjna/5 i 6
IV/Choroby zwierząt gospodarskich – choroby wewnętrzne/7
IV/Choroby koni – choroby wewnętrzne/8
V/Dietetyka/8
IV/Z/Higiena środków żywienia zwierząt/7
V/Choroby psów i kotów-choroby wewnętrzne/9
V i VI/Staż kliniczny - Choroby koni/10 i 11
V i VI/Staż kliniczny – Choroby psów i kotów/10 i 11
V i VI/Staż kliniczny – Choroby zwierząt gospodarskich/10 i 11

Przedmioty fakultatywne: (Rok/Przedmiot/semestr)
V/Dermatologia weterynaryjna/10
VI/Kardiologia psów i kotów/11
VI/Nefrologia i urologia psów i kotów/11
V/Neuropatologia i neurologia kliniczna zwierząt/10
V/Stomatologia zachowawcza/10
VI/Wybrane zagadnienia z gastroenterologii koni, psów i kotów/11
VI/Wybrane zagadnienia z pulmonologii psów i kotów/11
III/Żywienie psów i kotów/5

Wykaz głównych prac naukowo badawczych realizowanych w katedrze
Prowadzone badania statutowe dotyczą:
- diagnostyki chorób zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia, układu pokarmowego i oddechowego oraz chorób przemiany materii z wykorzystaniem najnowszych metod diagnostycznych,
- chorób pasożytniczych zwierząt domowych, łownych i egzotycznych,

Tematyka prace doktorskich
Ocena makro i mikrostruktury błony śluzowej pęcherza moczowego i cewki moczowej u psów
Ocena kardiotoksycznego wpływu doksorubicyny u psów leczonych z powodu choroby nowotworowej
Badania nad odpowiedzią zapalną w nawracającej chorobie obturacyjnej płuc u koni, poprzez ocenę ekspresji cytokin i aktywności komórek fagocytujących.
Wykorzystanie techniki badania słuchowych potencjałów pnia mózgu (BAER) w diagnostyce chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego psów.
Parazytofauna dzika (Sus scrofa) z terenu Dolnego Śląska

Tematyka prac habilitacyjnych
Rola diagnostyki nieinwazyjnej w ocenie zaawansowania chorób wątroby u psów
Zastosowanie elektroencefalografii w monitoringu leczenia drgawek u psów.
Struktura surfaktantu płucnego u koni zdrowych oraz z kliniczną postacią nawracającej choroby obturacyjnej płuc
Znaczenie tkankowego czynnika niedokrwienia (HIF-1α), hydroksylazy prolinowej (PHD-2) i inhicitora metaloproteinazy 1 (TIMP-1) w etiopatogenezie uszkodzenia nerek u psów
Wpływ wybranych związków immunotropowych na proces apoptozy i nekrozy w przebiegu eksperymentalnej włośnicy u myszy
Badania nad nicieniami płucnymi z rodziny Protostrongylide u dzikich i domowych przeżuwaczy
Zastosowanie technik laserowych w leczeniu chorób jamy ustnej psów
Zastosowanie nieinwazyjnych metod wykrywania zakażeń żołądka psów drobnoustrojami z rodzaju Helicobacter w oparciu o badanie śliny, krwi i kału
Przewlekła zapalna choroba jelit psów (PZCJ)- ocena zaburzeń klinicznych oraz zmian makroskopowych,histopatologicznych,immunohistochemicznych i ultrastrukturalnych błony śluzowej jelit

Wykaz najcenniejszej aparatury naukowo badawczej
Fiberoskop Olympus GIF XQ – 20
Bronchofiberoskop Sure Vision,
Ureterorenofiberoskop Storz
Aparat USG ALOKA ProSound 3500
Aparat do badań elektrodiagnostycznych Nikolet Viking Quest
Elektroencefalograf EEG-1200 A
aparat rentgenowski Gierth HF 200 A plus z bardzo nowoczesnym, intuicyjnym oprogramowaniem anatomicznym prześwietleń pacjentów.
zestaw do cyfrowej radiografii stomatologicznej pośredniej CR 7 VET wraz z oprogramowaniem Vet-Examplus firmy DÜRR MEDICAL GmbH & Co.KG
laser chirurgiczny CO2 UML – 25 (BTL Polska)
Echokardiograf Prosound Aloka SSD 4000 SV + głowica echokardiograficzna
Echokardiograf Prosound Aloka Alpha 7 + głowica echokardiograficzna + głowica liniowa (naczyniowa)