Wykorzystanie zwierząt w celach doświadczalnych i dydaktycznych

Zgodnie z Ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. O ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej powołano:

ZESPÓŁ DORADCZY DS. DOBROSTANU ZWIERZĄT UTRZYMYWANYCH W OŚRODKU

Skład zespołu:

dr Izabela Sambor – koordynator Zespołu

Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej, Centrum Inżynierii Genetycznej

dr Kamila Bobrek

Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych

dr Marcin Jankowski

dr Paulina Jawor

Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej

dr Magdalena Lis

Katedra Farmakologii i Toksykologii

dr Dorota Miśta

Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt

dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak, prof. nadzw.

dr hab. Jolanta Piekarska

dr Sylwia Prochowska

Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich

dr hab. Marianna Szczypka

Katedra Farmakologii i Toksykologii

lek wet Paulina Zielińska

Katedra i Klinika Chirurgii

Zadania zespołu:
1. Udzielanie porad w zakresie:
a) Dobrostanu zwierząt
b) Obowiązku stosowania zasad 3R (zastąpienia, ograniczenia i udoskonalenia)
c) Obowiązku szkoleń
2. Opracowywanie oraz dokonywanie przeglądów wewnętrznych zasad postępowania ze zwierzętami
3. Monitorowanie przypadków uśmiercania zwierząt w celu pozyskania narządów lub tkanek
4. Monitorowanie dobrostanu zwierząt utrzymywanych w ośrodku
5. Kontrola doświadczeń przeprowadzanych w ośrodku ze szczególnym uwzględnieniem dobrostanu wykorzystywanych w nich zwierząt

DOŚWIADCZENIA Z WYKORZYSTANIEM ZWIERZĄT

1. REGULACJE PRAWNE:
Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. O ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych
Rozporządzenia wykonawcze do ww. Ustawy

2. Osoby przeprowadzające doświadczenia z wykorzystaniem zwierząt muszą:
a) posiadać wymagany staż pracy
b) Odbyć wymagane szkolenia
c) uzyskać stosowne zezwolenia (wyznaczenia do planowania, wykonywania, uśmiercania zwierząt lub uczestnictwa w doświadczeniu) (formularze wniosków w załączeniu)
d) UZYSKAĆ ZGODĘ LKE (formularze wniosków na stronie KKE)

MYSZ DO OGŁOSZENIA

Informacje w zakresie pracy z wykorzystaniem zwierząt doświadczalnych można uzyskać u członków Zespołu doradczego ds. dobrostanu zwierząt

Wnioski o wyznaczenia należy składać u koordynatora Zespołu dr Izabeli Sambor (Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej, ul. Norwida 31, III piętro, 713205209, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Załączniki:

icon doc Wniosek o wyznaczenie - planowanie procedur